Ugrás a fő tartalomra

Érzékszervek

A külső környezet anyagainak vegyi összetételére érzékeny kémiai receptorok főként az orrüregben és a szájüregben csoportosulnak.Ezek jelentősége messze elmarad a látás és a hallás mögött,viszont fontos szerepük van a táplálék felismerésében és a szervezetet károsító anyagok elkerülésében.

Ízérző szervünk a nyelv bolyhos felszínén ízlelőszemölcsök rengetege található.Ezek tartalmazzák az ízlelőbimbókba rendeződött receptorsejteket.Ingerei a táplálék oldott ízanyagai.
A nyelvünk négy alapíz (édes,sós,savanyú,keserű) érzékelésére van felosztva,és azok keverednek.Több érzéksejt együttes ingerülete számtalan íz érzetét kelti az agyunkban.Az ingerületet érzőidegrostok szállítják az ízérző központokba.


A szagingereket felfogó receptorsejtek az orrüreg felső harmadában,a szaglóhámban tömörülnek.
A légnemű anyagok feloldódnak szaglóhámot fedő nyálkarétegben->kiváltják a szaglósejtek ingerületét->ezt a szaglóideg továbbítja az agyi szaglóközpontba.
Az orrunk gyorsan alkalmazkodik,pl ha a szaginger folyamatos,akkor a szagérzet folyamatosan csökken,majd egy idő után megszűnik.

A bőrben találhatók a nyomás-,a hő- és a fájdalomérzékelés receptorai.A bennük a keletkezett ingerületet érzőidegrostok sokasága közvetíti az agyi érzőközpontokba,ahol kialakul az ingerekre jellemző érzet.
A bőrre hatást gyakoroló nyomásingerek különböző erősségűek.A gyenge ingereket a tapintó-,a nagyobb ingereket a nyomásreceptorok veszik fel.
Agyunkban nemcsak a nyomás erőssége tudatosul,hanem a körülöttünk lévő tárgyak fizikai sajátosságai is (keménység,felületi szerkezet,rugalmasság,alak).
A környezet hőingereinek hatására megváltozik bőrünk hőmérséklete.A receptorok a hőmérséklet változására is érzékenyek.Fagyos hőmérsékletre a hideg-,hő hatására a melegreceptorok lépnek fel.

Minden erős inger hatására (amely a szövetek károsodásához vezet) fájdalomérzet jelentkezik.
Receptorai a hámban nagy számban lévő csupasz idegvégződések.
Bőrünk nem egyformán érzékeny a különböző ingerekre,mivel az egyes idegvégződések mennyisége és eloszlása nem egyenletes,
A receptorok sűrűsége az ujjbegyen és az ajkakon a legnagyobb,míg a háton és a lábszáron a legkevesebb.



Látás:

Szemünk segítségével fogjuk fel a külvilág fényingereit. Szemgolyóink a csontos szemüregben helyezkedik el.Védelmüket a szemhéjak, a könnymirigyek és a kötőhártya biztosítja.A szemgolyó külső rétege az ínhártya.Ezen tapadnak a szemizmok amelyek a szemgolyó mozgását biztosítják.Az ínhártya elöl az átlátszó szaruhártyában folytatódik.Az érhártyát a szemet gazdagon behálózó erek alkotják.Első részük a szivárványhártya.Középső, kerek nyílása a pupilla.A pupilla egy fényrekesz amely a szivárványhártya apró izmainak hatására erős fényben szűkül, sötétben pedig tágul.Így szabályozza a szembe jutó fény mennyiségét.A pupilla mögött a kétszer olyan domború szemlencse helyezkedik el.A szemgolyó legbelső része az ideghártya.Itt találhatóak a fényérzékeny receptorok: a csapok és a pálcikák.A csapok szín , a pálcikák fény érzékeny receptorok. A csapok a sárgafoltban egyesülnek.Ahol se pálcikák se csapok nincsenek azt vakfoltnak hívjuk.A szaruhártya mögött található a csarnokvíz, a pupilla majd a szemlencse és az üvegtest.A fénytörő közegek a szaruhártya illetve a szemlencse.




A hallás:
A fülünk a másik legfontosabb érzékszervünk.A fül egy fülkagylóból egy hallójáratból(külső fül) egy közép fülből egy belső fülből és azoknak a részeiből áll.A középfülben található a dobhártya melyet a külvilágtól kapott inger( a hang) megrezegtet.Itt találhatóak a hallócsontocskák is: a kalapács az üllő és a kengyel.Ezután a hang a belsőfülbe megy ahol a félkörös ívjáratok, a csiga és a halló és egyensúlyérző idegek találhatóak.A középfület a garattal a fülkürt köti össze.Rajta keresztül jut a levegő a középfülbe.A hallócsontok szorosan hozzáilleszkednek egy kicsiny hártyához, amely a belső fülben elhelyezkedő csiga nyílását zárja be.A csontos csiga belsejét folyadék tölti ki.Üregét megfelezi az alaphártya amelyen a receptorsejtek helyezkednek el.Az ingerületet pedig a hallóideg rostjai szállítanak az agyi hallóközpontba ahol kiváltódik a hangérzet.






Videó:

Realika oldalak:

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon