Ugrás a fő tartalomra

Élelmiszerbiztonság

kolbászmérgezés (botulizmus) :

A botulizmus, vagyis ismertebb nevén a kolbászmérgezés nagyon ritka betegség. Évente 2-8 embernél fordul elő Magyarországon, és súlyos esetben halállal is végződhet. Megéri odafigyelni a disznóvágás higiénés szabályaira.



Milyen tünetek figyelmeztetnek a botulizmusra? A botulizmus tünete, ha pár nappal az étel elfogyasztása után az ember levertnek érzi magát, izzad, izomfájdalmai, hasi panaszai vannak, látási zavart, szájszárazságot, nyelési és hangképzési zavart, rekedtséget, esetleg bénulásos tüneteket tapasztal. Ilyen esetekben azonnal orvoshoz kell fordulni, és jelezni kell, hogy a beteg házi disznóvágásból származó terméket evett.

 A botulizmust okozó baktérium rendkívül ellenálló a külső behatásokkal szemben. Az egyetlen "kedvező" tulajdonsága, hogy hőérzékeny: legalább 10 perces forralás során biztosan hatástalanná válik, vagyis alaposan átfőzött, átforralt ételtől nem lehet megbetegedni. Védelmet jelenthet a nitrites pácsó előírt mennyiségű adagolása is. A méreganyag hidegben nem termelődik, így célszerű lenne a régi szokásokhoz híven a fagyos téli hónapokra igazítani a disznóvágások időpontját.




Ételmérgezés:


 Ha a beteg, aki lenyelte a mérget, nincs eszméletlen állapotban és elmúlt kétéves, akkor itassunk vele 2-3 pohár vizet és hánytassuk meg. Ha sav-, vagy lúgmérgezés történt, itathatunk a beteggel hideg tejet is, mivel a tej hígítja, közömbösíti a maró mérget, és fájdalomcsillapító hatása is van. A húst és a tojást fogyasztás előtt alaposan süssük, főzzük meg! Semmilyen ételt ne tartsunk hosszabb ideig hűtés nélkül! Főzés előtt kezeinket alaposan mossuk meg! A húst, zöldségféléket, tejtermékeket elkülönítve tároljuk! A gyerekeket oktassuk ki arról, hogy kirándulások alkalmával semmilyen termést, bogyót ne vegyenek a szájukba! Mindig vizsgáltassuk meg szakértővel a szedett gombát és két napon belül készítsük el azt! Ételmérgezést baktériumokkal fertőzött, vagy romlott étel okozhat. A tünetek - hányás, fejfájás, hasi görcsök, hasmenés, láz, hidegrázás - viszonylag gyorsan, pár óra alatt kialakulnak. A betegnek ágynyugalomra, bő folyadékfogyasztásra van szüksége. Ha nem enyhülnek a panaszok, érdemes kihívni a háziorvost.

Szalmonella:


szalmonella egy tipikusan nyári betegség. Több alfaja is ismert, de hazánkban leginkább az S.paratyphi és az S.enteritidis a leggyakoribb. A két kórokozó hasonlótünetekkel jár.

Elsődleges tünetei

  • Hányinger
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Fejfájás
  • Köldök körüli hasi fájdalom

Másodlagos tünetei

  • Gyomor-, és bélnyálkahártya gyulladás
Leggyakrabban tojásos ételekkel – fagyi, máglyarakás, madártej – terjed, különösen, ha ezek az ételek nyers tojás sárgáját tartalmazzák. Az említett ennivalók nyáron különösen könnyen romlanak, ugyanakkor kiváló táptalajai a baktériumnak, ami igen gyorsan elszaporodik bennük. A sütés-főzés sem véd meg teljesen a szalmonellától, mert a baktérium rendelkezik hőálló részecskékkel.

A fertőzéssel járó láz általában csak 2-3 napig tart, a hasmenés azonban akár két hétig is kínozhatja áldozatát. A szervezetnek nagyjából egy hónap kell a baktérium ürítéséhez, mely széklettel történik. A laboratóriumi székletvizsgálat azért fontos, mert néha előfordulhat, hogy a baktérium befészkeli magát a szervezetbe és nem távozik. Ilyenkor hordozóvá válhatsz és veszélyt jelentesz a környezetedre.
B.K
B.N

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon